Kouvolalainen, kaiva esiin vanhat valokuvasi, museo tarvitsee apuasi!
Poikilo-museoiden valokuvakokoelmaan tarvitaan täydennystä Kauppalankadun eli nykyisen Manskin alueelta 1930-luvulta. Oletko sinä tai perheesi säilyttänyt vanhoja valokuvia Kouvolasta? Kaiva vanhat albumit ja kenkälaatikkovarastosi esiin, sillä tarvitsemme kuvia 1930-luvun Kauppalankadulta. Etsimme kuvia erityisesti Kymenlukon ja Kankaan koulun suunnasta rautatieaseman suuntaan, Kauppalankadun ja Keskikadun risteyskohdasta sekä Kauppalankadun ja Valtakadun (nykyisen Kouvolankadun) risteyskohdasta 1930-luvulta.
Kuvat voivat esittää katunäkymiä, liikkeitä, rakennuksia, ihmisiä arjessa tai juhlahetkissä – kaikki aikakauden valokuvat ovat arvokkaita. Myös pienet tarinat ja muistelot kuvien taustalta ovat erittäin tervetulleita.
Näin voit osallistua
Toimita kuvat valitsemallasi tavalla:
- digitaalisina sähköpostitse. Digitoi kuva tai ota siitä selkeä valokuva. Liitä mukaan mahdolliset tiedot (vuosi, paikka, henkilöt, kuvaaja, tarina). Lähetä aineisto sähköpostitse.
- kuvat voi tuoda kuva-arkistoon ennalta sovittuna aikana.
Kuvia otetaan vastaan 15.5. asti. Kaikki aineisto käsitellään huolellisesti ja alkuperäiset kuvat palautetaan omistajilleen.
Mallinnushanke toteutetaan yhteistyössä
Tulemme käyttämään kerättyä aineistoa Kouvolan 1930-luvun mallinnushankkeessa, jossa mallinnamme yhteistyössä XAMK:n kanssa Kauppalankadun eläväksi kolmiulotteiseksi malliksi. Poikilo-museot toteuttaa yhdessä Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulun Xamkin Luovan talouden tutkimusyksikön kanssa hankkeen, jossa tehdään digitaalisia 3D-malleja Kouvolan keskustan 1930-luvun rakennuksista, joita ei enää ole. Valokuvia rakennusten eri kulmista tarvitaan mahdollisimman tarkkojen mallien tekoon. Hankkeen mahdollistaa Opetus- ja kulttuuriministeriön avustus.
Lue lisää sivuiltamme: Poikilo-museoille 40 000 euroa 3D-mallinnushankkeeseen.
Lisätiedot
amanuenssi Olli Rojo, olli.rojo(at)kouvola.fi, puh. 020 615 4653
Kouvolan kaupunginmuseo Poikilon kuva-arkisto
Varuskuntakatu 11, Kouvolatalo, A-ovi, 2, krs. 45100 Kouvola
Kuva Ilmakuva Kouvolan keskusta 1935. Veljekset Karhumäki Oy.